Jak na finance v nejisté době?
Neplánované akce bývají ty nejlepší. Tuto větu jste slyšeli asi mnohokrát v souvislosti s vydařeným večírkem nebo setkáním s přáteli. Platí však v případě, kdy se snažíme zvládnout svět financí?
Plánování financí se nás týká více či méně každý den. Málokdo si zajde na víkendový nákup s několika drobnými a kartou zapomenutou doma. Koupě nového nábytku nebo auta není zpravidla okamžitým rozhodnutím, ale pečlivým zvážením aktuální finanční situace a přání v blízké budoucnosti.
V současné době denně řešíme zvyšující se náklady na bydlení, dětské kroužky nebo zdražování potravin a běžného spotřebního zboží. Navíc splácíme hypotéky a půjčky. Máme tedy prostor na plnění snů a plánování budoucnosti? Určitě. Pomoci nám může finanční plán.
Finanční plán nám pomáhá už jen tím, že si dáme do pořádku příjmy a výdaje.
„Finanční plán nám pomáhá už jenom tím, že si dáme do pořádku příjmy a výdaje. Vyjasníme si naše přání v krátkém horizontu i ta dlouhodobá. Zároveň si předem určíme cestu, jak těchto cílů dosáhnout,“ říká Jakub Procházka ze společnosti Broker Consulting.
Plánování našich plateb a splátek není pouze o šetření a asketickém chování. Není potřeba plakat nad utracenou stokorunou navíc. Hlavní je, když víme, kam sáhnout, pokud se nedaří podle našich představ nebo nám život postaví do cesty nové výzvy jakou jsou svatba, narození dětí nebo stěhování.
„Pokud se finančním plánem řídíte dlouhodobě, budete mít peníze na důležité věci přesně ve chvíli, kdy je potřebujete. Pokud například vzrostou markantně ceny za energie, tak máte připravené rezervy. Následně můžete přehodnotit svoje výdaje a své sny si splnit o trochu později,“ vysvětluje výhody plánování finanční a realitní specialista Jakub Procházka.