Nová hypoteční pravidla

Nová hypoteční pravidla

Nová hypoteční pravidla 1920 1080 Jakub Procházka

Omezení hypotéční „turistiky“ a možný konec dlouhých fixací?

Nadále se rozvíjí debata kolem nových pravidel pro předčasné splacení hypotečních úvěrů, která byla nedávno schválena vládou. Původní plán účtování poplatku za „útěk“ s hypotékou byl výrazně snížen, a to na polovinu původního návrhu.

Podle nových pravidel by klient mohl přejít s hypotékou k jiné bance mimo zákonem stanovené podmínky, a to například až po uplynutí fixace úrokové sazby od září příštího roku. Maximální výše poplatku za předčasné splacení byla stanovena na 1 %, což je značně nižší než původně navrhovaná 2 %.

Nicméně, hypoteční experti tvrdí, že i s těmito změnami novela nezabrání tzv. hypoteční turistice, tedy přesouvání klientů s hypotékou z jedné banky do druhé. Banky argumentují tím, že při odchodu klienta trpí finanční ztrátou a nový poplatek nemusí být dostatečným stimulem pro klienty k přechodu.

Debata o nových pravidlech se dále zaměřuje na otázku, zda tato opatření neovlivní nabídku dlouhých fixací od českých bank. Někteří experti varují, že maximální poplatek ve výši jednoho procenta může banky omezit v nabídce delších fixací, což by mohlo mít dopad na klienty v případě poklesu úrokových sazeb.

Vývoj situace je třeba pečlivě sledovat, protože nová pravidla se začnou aplikovat u nových hypotečních smluv nebo u existujících smluv při novém zafixování úrokové sazby. Odborníci zdůrazňují, že tato novela je výsledkem velkého politického kompromisu, a tak bude zajímavé sledovat, jaký praktický dopad bude mít na trh a chování klientů v oblasti hypoték.

Potřebujete poradit?

Ozvěte se nám, nezávaznou konzultaci vám rádi poskytneme zdarma.

Back to top